Naujienos‎ > ‎

Saulės elektrinės

Eligijus Stugys paskelbė 2018-04-09 23:12
Pasiūlymai visoms verslo grupėms, tiek paslaugų sektoriui su palūkanų kompensavimu, tiek Pramonės įmonėms su EU struktūrinių fondų parama, tiek fiziniams asmenims su Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo (LAAIF) parama.

Patvirtinus Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisą, atsirado galimybė (tiek juridiniams iki 100 kW galios, tiek fiziniams iki 10 kW galios) rengtis saulės elektrines gaminančio vartojo sąlygomis. Kadangi saulės elektrinės generuoja elektros energiją dieną, todėl buvo problema padengti visą ūkio poreikių vartojimą. Lietuvos saulės energetikos asociacija (LSEA) teikė pasiūlymus šios problemos sprendimo būdus, ko pasekoje visi pasistatę saulės elektrines gali generuoti perteklinę elektros energiją į  AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) tinklą ir atsiimti kai elektrinė negeneruoja – PVZ. naktį, žiemą.

Saulės elektrinės veikimo principas yra šviesa. Kuo didesnis apšviestumas, tuo didesnis generavimas. Metinis šviesos kiekis Lietuvoje yra praktiškai vienodas. Maksimalus  šviesos kiekio metinis vidutinis skirtumas gali būti 2-5 procentai, todėl ir elektrinės generavimas negali skirtis daugiau kaip 2-5 procentus. 1 kWp saulės elektrinės įrangos sugeneruoja  950-1000 kW/h per metus.

Šiandieniniai statybos reikalavimai yra nukreipti į energijos taupymą, todėl dauguma naujos statybos namų yra naudojantys 40-65 W energijos į m2, tai leidžia rengti elektrinį šildymą, kadangi energijos poreikis yra pakankamai nedidelis. Aišku visada rekomenduojame geoterminį šildymą, kuris iš 1 kW išgauna 4-6 kW  energijos, tai reiškia, kad tam pačiam plotui apšildyti reikia 4 ar 6 kartus mažiau energijos, bet kadangi geotermijos įrengimas yra vis dar nepigi investicija, gera alternatyva - rengti elektrinį šildymą, kuris yra kompaktiškas ir paprastas valdyme. Statant naują namą, galima daug sutaupyti įsirengiant anglies pluošto kilimėlių grindyninį šildymą. Naudojant tokią šildymo sistemą, atkrenta visas vamzdynas, kolektoriai (reguliuojantys šildymo sistemą), cirkuliacijos siurbliai ir t.t. Todėl įrengimas yra labai paprastas ir greitas, o komfortas maksimalus, kadangi labai greitai pasiekiama pageidaujama temperatūra, galimas valdymas nuotoliniu būdu.

Saulės elektrinių įteisinimas numatytas Valstybinė energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos taisyklėse - iki 5 kWp supaprastinta tvarka teikiant (atestuotos įmonės, kuri statė saulės elektrinę) deklaraciją, kad saulės elektrinė pastatyta teisingai, todėl tokios galios saulės elektrinės pastatomos per 14 dienų, o 5 – 100 kWp iki 4 mėnesių.

Lietuvoje galima rasti įmones, kurios rūpinasi tiek elektrinės statybą, tiek dokumentų įforminimu kompensacijai gauti.
Comments